I Komunia uczniów klas drugich PSP nr 2
05.05.2011 14:41
„Szukajcie Jezusa, kochajcie Jezusa, dawajcie o Nim świadectwo” (bł. Jan Paweł II papież)

Dzień 1 maja 2011 r. przejdzie do historii nie tylko jako kolejna Niedziela Miłosierdzia Bożego, obchodzona od kilku już lat w Kościele powszechnym, ale również jako dzień beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II w Rzymie, a w lokalnym Kościele staszowskim pw. św. Bartłomieja jako dzień pierwszego pełnego uczestnictwa dzieci klas drugich w Najświętszej Ofierze Ciała i Krwi Pańskiej.
Jak co roku do uczniów klas drugich (II a – 29 dzieci, II b – 20, II c – 30) ze szkoły podstawowej nr 2 dołączyły dzieci ze szkoły podstawowej nr 1 (II a – 16 dzieci i II b – 15) oraz jeden chłopiec mieszkający na stałe we Francji – w sumie 111 drugoklasistów.


W przeddzień uroczystości pierwszokomunijnej dzieci wraz z rodzicami przystąpili do spowiedzi św., otrzymując od Jezusa Miłosiernego dar przebaczenia grzechów.
Następnego dnia w dwóch grupach, odpowiednio o godz. 10.00 (dzieci z klasy II c z „Dwójki” oraz z kl. II a i b z „Jedynki”) i o godz. 12.00 (dzieci z kl. II a i b z „Dwójki”) rozpoczęła się ceremonia liturgiczna, która miała w obydwu przypadkach podobny przebieg.
Dzieci w towarzystwie swoich rodziców ustawiały się przed wejściem głównym do kościoła pw. Ducha Świętego (pierwsza grupa ze względu na padający deszcz od razu wewnątrz świątyni), gdzie powitał je i pozdrowił ks. dziekan Henryk Kozakiewicz, zachęcając do wspólnej modlitwy, dokonując przy tym pokropienia wodą święconą na znak przyjęcia przez nich przed laty sakramentu chrztu świętego. Z kolei rodzice, przed wejściem do Domu Bożego, udzielili swoim dzieciom błogosławieństwa.
Mszy św. dla pierwszej grupy dzieci przewodniczył ks. Zbigniew Kata – nauczyciel religii w „Dwójce”, a dla drugiej – ks. Andrzej Łach – wikariusz w parafii św. Bartłomieja. Po liturgicznym pozdrowieniu przedstawiciele rodziców (matka i ojciec) zapewnili kapłanów o należytym przygotowaniu dzieci do Komunii św. i prosili o wprowadzenie ich w głębię życia eucharystycznego.
Odpowiadając w homilii na tę prośbę, ks. Zbigniew wskazywał na wyjątkowość pierwszomajowej uroczystości, która przebiegała pod znakiem święta Bożego Miłosierdzia, beatyfikacji Papieża-Polaka i pełnego uczestnictwa dzieci we Mszy św. Zwracając się do dziewcząt i chłopców, kaznodzieja wzywał ich do przeżywania każdego kolejnego spotkania z Jezusem eucharystycznym w duchu wiary i miłości na wzór nowego błogosławionego – papieża Jana Pawła II, który wielokrotnie bardzo długo rozmawiał z Chrystusem po przyjęciu Go w Komunii św. Z kolei rodziców i wszystkich zebranych na „łamaniu chleba”, ks. Kata prosił o świadectwo wiary, dzięki któremu najmłodsi mogliby pogłębiać swoją przyjaźń z Jezusem, prowadzeni przez dorosłych na niedzielną Mszę św., modląc się w rodzinach i na co dzień żyjąc całym bogactwem Ewangelii.
Po przyjęciu Pana Jezusa w Komunii św. do swego serca, dzieci dziękowały chwalebnie zmartwychwstałemu Chrystusowi modlitwą i śpiewem. Dziecięce podziękowania wyrażane serdecznymi strofami wierszy obejmowały osobę Jezusa Miłosiernego, papieża Jana Pawła II, rodziców, chrzestnych, rodzeństwo, babcie i dziadków, nauczycieli i wychowawców, kapłanów i katechetów (szczególnie p. Annę Mazur ze szkoły podstawowej nr 1).

Na zakończenie uroczystej Eucharystii ks. proboszcz podziękował ks. Zbigniewowi i ks. Andrzejowi oraz rodzicom za trud i poświęcenie włożone w całoroczne przygotowanie dzieci do I Komunii św., w tym za sprawowanie dla nich Mszy św. w każdą niedzielę, okolicznościowe spotkania liturgiczne, przeprowadzenie prób i wszelkie działania natury formacyjno-organizacyjnej, a rodzicom dodatkowo za piękny wystrój kościoła nawiązujący do beatyfikacji Jana Pawła II – przyjaciela wszystkich dzieci.
Przed wyjściem z kościoła dzieci otrzymały pobłogosławiony chleb, którym następnie dzieliły się z zaproszonymi do siebie gośćmi na znak jedności z nimi i miłości do każdego napotkanego człowieka.

Przedłużeniem uroczystości pierwszokomunijnej jest tzw. Biały Tydzień. Dzieci w swoich białych strojach przychodzą na nabożeństwa majowe oraz biorą czynny i pełny udział w Eucharystii. Kolejne dni obfitują w nowe przeżycia: robienie wspólnych i indywidualnych zdjęć (poniedziałek), poświęcenie pamiątek pierwszokomunijnych (wtorek), poświęcenie i wręczenie pamiątkowych obrazków (środa), dziękczynienie za ustanowienie sakramentu Eucharystii (pierwszy czwartek miesiąca), wyrażenie wdzięczności rodzicom (pierwszy piątek), oddanie się wszystkich pod opiekę Matki Bożej (pierwsza sobota).
Wydaje się, że wszechstronne zaangażowanie dzieci, ich najbliższych, w tym przede wszystkim rodziców, nauczycieli i katechetów w przygotowanie do pełnego uczestnictwa we Mszy św. nie będzie jednorazowym aktem, ale zostanie utrwalone i pogłębione w kolejnych latach życia, tych którzy są „miłością i nadzieją” swoich mam i tatusiów, szkoły i Ojczyzny, błogosławionego Jana Pawła II – papieża i całego Kościoła.
Auto: ks. Zbigniew Kata
Autor: Klik || Komentarze [2] || Wersja do druku ::

 Patrycja Komańska - 17.05.2011 11:49
patka112010  To było ważne wydarzenie którego nie można zapomnieć. Byłam na tej mszy św., a mój brat przyjął pierwszy raz Komunię Św.Informacje o użytkowniku    Cytuj!   
 natalia domagala - 10.05.2011 10:41
anonim  pięknie!prześlicznie!Informacje o użytkowniku    Cytuj!   
Wygenerowano w 0.301 sek. © 2006-2015 Marek Poniewierka [Klik] * PHP BP Team *